Jak správně vybrat držák na televizi

Velikost televizorů a monitorů se neustále zvětšuje. Je proto logické, že čím dál tím více lidí volí donedávna netradiční upevnění přístroje na zeď. Výběr držáků na televizi je široký a není lehké se v záplavě všech druhů a různých značek vyznat. V zásadě můžete vybírat buď mezi originálními držáky přímo od výrobce TV, které jsou dražší, nebo dáte přednost levnějším univerzálním držákům, které jsou stejně kvalitní a jejichž výhodou je větší výběr a variabilita.

 

Umístění televizoru

Při hledání místa pro televizor bereme v potaz okolní prostředí. Nic nesmí bránit ve výhledu a zapomenout by se nemělo ani na vedení veškeré kabeláže. Svou roli hraje i typ omítky a zdiva. Například sádrokarton je pro upevnění televize nevhodný.

 

Typ držáku

Na trhu naleznete čtyři typy držáku. Fixní držák, který není polohovatelný a vyniká vysokou nosností, sklopný držák je možné omezeně polohovat směrem k podlaze, u některých typů i ke stropu. Velmi flexibilní jsou kloubové, neboli konzolové držáky. Tyto typy umožňují televizi v praxi natočit do jakéhokoliv úhlu. Využijete je především v širokých obývacích pokojích a v ložnici. Slabinou je samozřejmě nižší nosnost a nutnost většího prostoru mezi stěnou a televizí. Pro menší pokoje se nejlépe hodí stropní držáky, které bývají většinou polohovatelné do všech stran.

Před instalací TV držáku Solight využijte jeho základnu jako šablonu.

Před instalací držáku využijte jeho základnu jako šablonu.

 

Proporce televize

V potaz je nutné vzít i hmotnost televize a takzvanou VESA normu, což je údaj, kterým se celosvětově označuje horizontální a vertikální vzdálenost montážních šroubů. Promyslet si musíte i vzdálenost TV od stěny. Nejlépe samozřejmě působí televize, která kopíruje plochu stěny, nicméně předem je nutné myslet na kabeláž a také na pozorovací úhly obrazovky. Kabeláž má mnohdy přívod právě na zadní straně přístroje, a proto ho nelze přitisknout až těsně ke zdi. Kabely je nutné připočítat i k celkové hmotnosti TV a tento údaj brát na vědomí při výběru držáku. Již zmíněné omezené pozorovací úhly obrazovky by vás měly nutit k úvaze, zda nepočítat s držákem, který umožňuje polohovatelnost, abyste z každého místa v pokoji mohli mít ten nejlepší výhled na obrazovku. Esteticky ani nepůsobí rozměrný držák, který je vidět za obrazovkou. Držák by měl být vždy menší než přístroj, který drží.

 

Kabeláž

Málokdo věnuje včas pozornost příslušenství, bez kterého se televize neobejde. Kabely propojují TV nejen se zdrojem elektrické energie, ale i s dalšími doplňky, mezi které může patřit DVD přehrávač, souprava domácího kina, herní konzole nebo připojení ke kabelové televizi. U kloubových držáků myslete na rezervu při napínání kabelů, aby bylo možné televizí manipulovat do všech stran. Důležité je si uvědomit, v jakých místech ústí do přístroje konektory USB nebo čtečka paměťových karet, a počítat tak s dostatečným prostorem při uchycení na držák.

Upevnění TV držáku Solight je velmi snadné.

Upevnění nosných ramen na základnu a následné naklopení televize je velmi snadné.

 

Nosnost držáku

Při manipulaci s televizí, mačkání tlačítek nebo připojování kabelů dochází k náhlým změnám tlaku na držák. Pokud je hmotnost televize totožná s nosností držáku vězte, že může velmi rychle dojít k jeho mechanickému poškození. Berte si určitě dostatečnou rezervu a počítejte i s váhou kabeláže.

Tip od společnosti Solight

Univerzální držák 1M03 značky Solight s možností naklopení obrazovky k zemi o 12° upevní ke zdi každou plochou televizi s úhlopříčkou od 26" do 55", hmotností do 50 kg a roztečí VESA do 400 x 400 mm. Uchycení na zeď je velmi snadné. Přímo v držáku je zabudovaná vodováha, zajišťující přesnost a součástí balení jsou i zámky úchytů proti vysazení, které se starají o zabezpečení televize. 

 

Zdroj: Homeincube.cz+420 491 110 092
info@solidni-obchod.cz
© Solidní obchod.cz, 2016